skip to content

 

פסטיבל דונה גרציה הסתיים בהצלחה: אלפי מבקרים, הענקת מדליית דונה גרציה למרגלת מלבנון, הופעות מלאות של גדולות הזמרות, ביקורי שרים, נכבדים ועשרות חיילים שהוזמנו לחגוג, ומכתב הוקרה מראש הממשלה, חתמו בהצלחה את פסטיבל דונה גרציה השני.

אירועי דונה גרציה השנה, הוקדשו למנהיגות והעצמה נשית. האירועים נפתחו בהענקת מדליה לפרופסרור בן ציון נתניהו והסתיימו בפסטיבל חגיגי בן ארבעה ימים בטבריה. הפסטיבל החל בטכס הענקת מדליית דונה גרציה על ידי השר יוסי פלד למרגלת בת ה - 94 שולמית קישיק שריגלה בשנות החמישים והשישים לטובת ישראל בלבנון ופעלה להצלת יהודים ועלייתם ארצה, והמשיך בהופעות מלאות עד אפס מקום של גדולות אמניות ישראל מדי ערב - שרית חדד, מירי מסיקה וקרן פלס, יונה אליאן קשת, ענת עצמון, אילנה אביטל, שירי מימון ושמעון בוסקילה, מאיה בוסקילה  וחבורת זמר מבני העיר טבריה. אל האירוע הגיעו מכובדים רבים ביניהם צבי האוזנר מזכיר הממשלה, שחתם את את הפסטיבלפלאטו שרון, זאב רווח, השר יוסי פלד, יוהתאחדות מלונות טבריה אבי זנדברג, האלוף במילואים ויו"ר מפעל הפיס עוזי דיין, ורבים אחרים שבאו לחלוק כבוד לעשייה הטבריינית החשובה למען מייסדת העיר בסימן מנהיגות נשית. הפסטיבל נחתם בהבטחה של יוזמי האירועים, משפחת אמסלם המייסדת של עמותת דונה גרציה ושל ראש העיר שהמסורת תישמר והפסטיבל הקרוב יתקיים כבר בחוהסוכות הבא. יעקב אמסלם יוומייסד עמותת דונה גרציה אמר: " אין ספק שהצלחת אירועי דונה גרציה לשנה זו מוכיחים כי את המסורת של מייסדת העיר טבריה יש לשמר, ולהעביר לדורות הבאים תיחת גולת הכותרת של ציונות מעשית ואהבת הגליל. אני חוזר ואומר, יש לאמץ ציונות ולא ציניות תחת גולת הכותרת אחת: הבה נגלילה".  השר יוסי פלד אמר במעמד הענקת המדליה לשולמית קישיק המרגלת הציונית מלבנון: "השלום הוא אינו המטרה העיקרית, אלא אמצעי כאשר המטרה העיקרית היא שמירה על קיומנו הפיזי ובכל מחיר, כמיטב המסורת של דונה גרציה!" ראש העיר טבריה זוהר עובד התרגש ואמר: "אני מתכבד להזמין את שולמית קישיק להיות אורחת הכבוד בהילולה של רבי מאיר, ורוצה לספר מקרה מדהים שקרהבמסע המכירות שלנו לקידום תוכניות החינוך של העיר טבריה "עבר מצמיח עתידהמלמדות איך אפשר לקחת נושא מהעבר ולבנות איתו הווה ועתיד מקומיפגשנו איש פדגוגיה בפורטוריקו ששמו חוסטו מנדס ושם בתו מרצדס מנדס, אמרתי לו: אתה יהודי! הוא השתומם מהקביעה אז הפנתי אות לסיפור של נעמי רגן על דונה גרציה (שהייתה מנדס) ומסתבר שהוא ששורשיו מעורבים, צאצא אנוסים שנהייה נוצרי יחד עם שורשים אפריקאיים. הוא החל לבכות מהתרגשות כשגילה את עברו ואנו שמחנו על צירוף המקרים המרתק הזה ועל העובדה שסיפורה של דונה גרציה פוגש ומתחבר לעולם בכל נקודת זמן ומהווה מודל. אני מתחייב שהעיר טבריה תוסיף ותשמור את המסורת של דונה גרציה ואת מורשתה" 

  

 פסטיבל דונה גרציה השני בסימן העצמת מנהיגות נשית בהשראת דמותה של  דונה גרציה יתקיים בין התאריכים 14-17/11/2011

בשנה זו יינתן ביטוי למנהיגות הנשים בכל הזמנים בסימן פועלה של המנהיגה היהודייה החשובה דונה גרציה בסדרה של אירועים חגיגיים - ובשיאם פסטיבל. אירועי "פסטיבל דונה גרציה" יישאו אופי תרבותי-ערכי, הנגזר מפועלה: אשת עסקים הפועלת בהצלחה מסחררת בעולם גברי-מסורתי; יהודייה הנלחמת למען סובלנות וזכויות המיעוט בדור שלאחר גירוש ספרד ומצילה רבים מאחיה, הנרדפים בגין מוצאם ודתם; ומעל לכל, הוגה ויוזמת של יוזמה לאומית להקמת בית לאומי ליהודים כבר במאה ה-16, כ-300 שנה לפני הרצל!

כמה מילות רקע:

דונה גרציה נולדה ב-1510 בליסבון כבת למשפחת אנוסים שגורשה מספרד ומצאה מקלט בפורטוגל. נישאה לסוחר, יהודי-מומר אף הוא, ועם מותו המשיכה לנהל את עסקיו. המסחר בפלפל שחור הפך אותה לעשירה מופלגת ובאמצעות כוחה וממונה הצילה קהילות יהודיות מציפורני האינקוויזיציה. במשך השנים היתה מעורבת גם בעסקי הבנקאות הענפים של חתנה, דון יוסף נשיא. ב-1558 חכרה את טבריה מן הסולטאן סולימן הראשון, בנתה את חומות העיר, ייסדה ישיבה ועודדה יהודים רדופים ליישב את העיר, בתקווה להניח אבן פינה למדינה יהודית. נפטרה ב-1596 באיסטנבול, מבלי שחזונה התממש (כידוע...).  

בשנת 2000 הוקמו בטבריה "מלון ומוזיאון דונה גרציה" וניערו באחת את האבק מעל הדמות המיוחדת במינה, שקופחה שלא-כדין בידי כותבי ההיסטוריה. המוזיאון, שהוקם לצד המלון, מציג את סיפור חייה, שהוא גם סיפורן המרגש של קהילות יהודים "אנוסים", אשר חיו תחת אימי האינקוויזיציה (קרן אור באפלה הוא דווקא השליט המוסלמי). ריהוט שהובא במיוחד מאיסטנבול, תלבושות ואבזרים שונים, שעוצבו ברוח המאה ה-16, ותצוגת מסמכים אותנטיים מאיירים את הסצינה הנשכחת. גיבורה נוספת של הסיפור היא העיר טבריה, העומדת במרכז חזונה של דונה גרציה, אשר בחרה בה כמושא למימוש גאולת ישראל וכיעד ליוזמתה המעשית להשבת העם היהודי למולדת.

הפסטיבל  שיימשך ארבעה ימים (שלושה לילות, אמצע השבועיהיה חגיגת תרבות גדולה, הממוקדת, בהעצמת מנהיגות נשית בהשראת דמותה של  דונה גרציה, ובמורשת יהודי ספרד למן "תור הזהב", דרך הגירוש ועד לעצם ימינו. מצד הביטוי האמנותי והבידורי יביא הפסטיבל מניחוחות תרבות פזורת ספרד (הבלקן וארצות הים התיכון), באמצעות תיאטרון וסיפור, זמרה, נגינה ומחול, מהווי היהודים ותרבותם בימי "תור הזהב" של יהדות ספרד, כמו גם בדורות הארוכים שלאחר הגירוש, כשקהילות יהודיות רבות מפוזרות בארצות אגן הים התיכוןבתרבות העשירה והמגוונת שנרקמה שם משוקעים התכנים היהודיים המסורתיים, לצד השפעות של תרבות העמים ה"מארחים" – כל אלה יבואו לידי ביטוי בפסטיבל.

 מבנה האירוע: חוגגים רבים יגיעו מרחבי הארץ למלונות טבריה, במסגרת "חבילה" הכוללת אירוח מלא במלונות והשתתפות באירועי הפסטיבל השונים. אנו פונים לכלל שוחרי התרבות בישראל.

בשעות היום יתקיימו במלונות מיפגשי חוויה ותוכן הקשורים בתרבות יהודי ספרד, מכיוונים רבים ומגוונים  (הרצאות, שירה, מופעיםועוד ועוד), יתקיימו סיורים במוזיאון דונה גרציה, וכן סיורים מודרכים בטבריה וסביבתה, ובנוסף יתקיים אירוע חוצות ססגוני (שוק, מופעי רחוב, מוסיקה ושמחה) בטיילת העיר על רקע התפאורה הקסומה של הכנרת..